Változások a szerencsejátékok világában

2008.01.22. 14:00 |
Székely Gábor, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója a szerencsejátékok jellemzőiről, a változás tendenciáiról nyilatkozott a Bankónak, az OTP Bank ügyfélmagazinjának.
 
Székely Gábor közgazdászként diplomázott. Dolgozott pénzügyi osztályvezetőként egy járási hivatalban és egy kerületi tanácsban, majd 1985–90 között Budapesten egy kisszövetkezet elnökeként. 1990-től négy évig főpolgármester-helyettes volt a fővárosban. 1996–2002 között saját vállalkozását irányította, ugyanezen időszakban a Fővárosi Önkormányzat tulajdonosi bizottságának elnökeként is tevékenykedett. 2003 óta a Holocaust Emlékközpont kuratóriumi elnöke, de még előtte, 2002-ben lett a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója.
 
Bankó: Immár évek óta benne él a szerencsejátékok világában. Milyen a magyarországi kínálat, ez mennyire van összhangban az igényekkel, változtak-e, s hogyan a hazai fogadási szokások?
 
Székely Gábor: Ma divatos szóval eurokonformnak nevezném a kínálatunkat. A társaságunk által forgalmazott játékok és fogadások, és a szolgáltatásainkat igénybe vevő közönség ízlése, igényszintje egyaránt európai. Magyarországon lényegében minden olyan játék- és fogadási típus megtalálható és hozzáférhető, melyet a világban ismernek és kedvelnek. Termékeink a számsorsjátékokból, más néven sorsolásos játékokból, a sportfogadásokból és a sorsjegyekből állnak. A számsorsjátékokból nyolcfélét, benne a három lottót, a fogadásokból hármat – a Totót, a Tippmixet és a Góltotót – forgalmazunk, s egyidejűleg tucatnyi színes kaparós sorsjegy is kapható. Az Európának való megfelelés persze nem a teljes azonosságot jelenti, hanem termékeink jellegében mutatkozik meg, a játékok lényegében ölt testet a szerencsejátékok európai és világtendenciája.
 
Bankó: Vannak-e specifikumai a magyarországi szerencsejáték-forgalmazásnak? Melyek a legnépszerűbb játékok?
 
Sz.G.: Ötöslottót elvétve találni másutt, nálunk viszont a legnépszerűbb játék, éves árbevétele az összes forgalom harmadát teszi ki, ami közel 50 milliárd forint. Hagyományai még a XIX. századi lutrihoz nyúlnak vissza, s jelenlegi formájában is már fél évszázados. Nemcsak a nosztalgia tartja azonban életben, hanem a főnyeremény halmozódások nyomán képződő több százmilliós, időnként többmilliárdos jackpotok. A Hatoslottó nálunk a második a sorban, évi 20 milliárdos árbevétellel. A kontinensen viszont roppant népszerű. Kedvelt a nálunk skandinávnak elkeresztelt 7-es lottó. A „skandi” bizonyos szempontból hungaricum, hiszen az úgynevezett ikersorsolás, hogy géppel és kézzel is kihúzzák a heti nyerőszámokat, hazai specialitás. Mostanában nagyobb a sűrűbben tartott, gyakoribb sorsolások iránti igény. A hetente húzott lottók mellett így jelent meg előbb a naponként sorsolt Kenó, majd az alig két esztendeje piacon lévő Puttó, melynek sorsolásai ötpercenkénti gyakorisággal zajlanak. A két nagy lottó után egyébként 13 milliárd forint körüli éves forgalommal a Skandináv lottó, a Tippmix, a Puttó és a sorsjegyek következnek, ám a többi játékszerepe sem elhanyagolható.
 
Bankó: Milyen európai tendenciák figyelhetők meg, hogyan változnak a szerencsejátékok?
 
Sz. G.: Kétségkívül a jelen és a közeljövő legfontosabb változása az elektronika, mindenekelőtt az internet térnyerése a szerencsejátékok forgalmazásában. A másik változás a játékok ritmusában érhető tetten. A gyors ritmusú, pörgő játékokat főleg a fiatalok részesítik előnyben, mégpedig a gyakoribb sorsolásokból adódó gyakoribb nyerési élmények miatt. A harmadik nagy változás a sportfogadásoknál jelentkezett, e tekintetben nekünk is bőven van tapasztalatunk. Elsőként azt érdemes megemlíteni, hogy az elmúlt két évtizedben a hagyományos totó mindenütt teret veszített az új típusú, bukmékeri sportfogadásokkal szemben. Nálunk árnyaltabb a kép, hisz a Tippmix bevezetése okozta „sokk” a Totóra nézve nem lett végzetes. Az 1998–99-es visszaesést követően a forgalma stabilan évi 2 és félmilliárd körül van. Reálértékben ez ugyan folyamatos csökkenés, ám a mértéke elviselhető és kisebb, mint sok helyütt Európában. Ezzel ellentétes pályát fut be a Tippmix, hiszen megközelítőleg 10 százalékát teszi ki a teljes szerencsejáték-forgalomnak. 2006-ban a 141,4 milliárd Ft-os árbevételből 13,8 milliárddal részesedett. Ennél is többet mondó adat, hogy önmagához képest folyamatosan és esetenként markánsan növekszik: első teljes évében, 1998-ban még csak 5,9 milliárd forint volt az éves árbevétel.
 
Bankó: Melyek voltak a legnagyobb nyeremények? Mi lesz a fel nem vett nyeremények sorsa?
 
Sz. G.: A csúcsnyeremények játékonként jelentősen különböznek. A Magyarországon valaha elért legnagyobb nyeremény 5 milliárd 92 millió forint volt, az öttalálatos szelvényt a 2003. november 29-i sorsolásra fizették be. A Hatoslottón eddig 814, a Skandináv lottón 541 milliót ért a ranglista első jackpot, az idei bevezetésű Tangón 67 millió, a legrégibb Totón 47 millió forint a rekord.
Évente közel egymilliárd forint gyűlik össze a fel nem vett, elsősorban kisösszegű nyereményekből. Ezeket akciók révén visszajuttatjuk a játékosokhoz.
 
Bankó: Hogyan tud lépést tartani a Szerencsejáték Zrt. a külföldi internetes társaságok magyarországi piacszerző törekvéseivel?
 
Sz. G.: Megbízhatóságával, makulátlan hírnevével. Az internetes fogadóirodák jelenléte pillanatnyilag csak a Tippmixet érinti. Jelenleg kétségkívül jobb feltételeket, elsősorban magasabb oddsokat kínálnak, mint a Szerencsejáték Zrt. Ma az adózás miatt egyenlőtlenek a szervezés feltételei. Míg az SzZrt. a hatályos törvények szerint az árbevétel 24–25 százalékát fizeti be adóként a költségvetésbe, az internetes irodák csak 1–3 százalékát, és azt sem a magyar költségvetésnek. Ezzel együtt is leszögezhető, hogy egyelőre az internetes fogadóirodák nem jelentenek érzékelhető forgalomelszívó hatást. 2004 óta aktívak az internetes irodák, ennek ellenére sem csökken a Tippmix iránti érdeklődés. Feltételezhető, hogy a fogadók bizalma velük szemben közel sem olyan erős, mint az SzZrt. iránt. Lényeges és kedvező változás ebben a helyzetben, hogy a közelmúltban fogadta el a Parlament az adókörnyezet kedvezőbbé tételére vonatkozó törvénymódosítást, melynek hatására 2008. január elsejétől oddsaink jelentősen emelkednek, azaz versenyképesek lesznek.
 
Bankó: Miként látja a jövő útját, melyek a fejlesztés feladatai?
 
Sz. G.: Ha címszavakat kell mondanom, akkor a következőket emelném ki: játékosság, etikus játékszervezés, sokrétű, változatos kínálat, kényelmes elérhetőség. A jövőben mind nagyobb szerephez jut az értékesítésben a modern technológia. Elsősorban az internetes, telefonos játék- és fogadási lehetőségek fognak szinte robbanásszerűen fejlődni, de ebbe a sorba tartozik a bankjegy-automatákon való játék lehetősége is.
 
Bankó: Mi jellemzi a Szerencsejáték Zrt. és az OTP Bank együttműködését, mit várnak a két társaság új, közös innovációjától, amellyel lehetővé vált a szerencsejáték-fogadás az OTP Bank bankjegy-automatáin keresztül?
 
Sz. G.: Az együttműködés nem új keletű és nem előzmény nélküli. Elegendő talán azt megemlítenem, hogy az OTP Bank társaságunk egyik számlavezető bankja. Sokan a bizományosi terjesztői hálózatból is az OTP Bank szolgáltatásait veszik igénybe. A november végén megvalósult együttműködésünk kicsit már a jövőnek is szól. Arra számítok, hogy az ATM-en való játék gyorsan közkedvelt lesz, mind többen élnek majd ezzel az új, kényelmes lehetőséggel.
 
 
Megjelent: Bankó, az OTP Bank ügyfélmagazinja, 2007. december
Vissza a cikkekhez

Keresés

Bank szerinti cikk szűrés

Bankkártya klub

 Email:
 Jelszó:
Elfelejtett jelszó