Illetékmentes pénzajándékozás magánszemélyek közt

2008.08.14. 14:00 | Hírek
A napokban az APEH és egy adótanácsadói oldal egyaránt foglalkozott azzal, hogy magánszemélyek hogyan ajándékozhatnak pénzt egymásnak illetékmentesen (például bankszámlán, készpénzben nem!), illetve ezzel kapcsolatosan milyen bejelentési kötelezettsége van az ajándékozottnak. A téma az örökzöld esküvői pénzajándékok kapcsán is állandóan aktuális. Jelen cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb szabályokat, a cikk alján pedig közöljük a részletes dokumentumok elérhetőségét.
 
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény szerint mentes az ajándékozási illeték alól a takarékbetét ingyenes megszerzése. A takarékbetét fogalma alá tartozik e tekintetben a magánszemély bankszámlája, illetőleg folyószámlája és azok kamatai, de nem tartozik ide az üzleti célú (céges) bankszámla. Így a magánszemély által a bankszámlán elhelyezett összeg mentes az ajándékozási illeték alól az ajándékozó (neki minden esetben) és az ajándékozott számára egyaránt. Amennyiben viszont az ajándékozó kiveszi a pénz a bankszámláról és készpénzben adja át, az már ajándékfizetési kötelezettséggel jár az ajándékozottra nézve!
Az ajándékozási illeték hatálya alá akkor tartoznak a pénzbeli ajándékozások (attól függetlenül, hogy illetékkötelesek, vagy illetékmentesek-e), ha arról okiratot állítottak ki, VAGY okirat kiállítása ugyan nem történt, de az egy megajándékozottnak jutó érték a 150.000 forintot meghaladja (ilyenkor a teljes összeg után kell az illetéket kiszámítani, nem csak a 150 000 forintot meghaladó rész után). Amennyiben tehát a pénzajándékról okiratot állítanak ki, vagy az az említett összeghatárt meghaladja, az ügylet ajándékozási illeték tárgyát képezi. Ha ez készpénzben történt, az illetéket meg kell fizetnie az ajándékozottnak az adóhatóság felé, ha pedig bankszámlán (takarékbetétben), akkor illetékmentes. A készpénzes ajándékozás esetén fizetendő ajándékozási illeték összege az ajándék értéke és a rokonsági fok függvényében 18 millió forintig 11-21%, a 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 18-30%, a 35 millió forint feletti rész után pedig 21-40%.
Figyelem! Az illetékmentesség azonban nem érinti a 150 ezer forint feletti ajándékozás bejelentési kötelezettségét, melyet illetékmentesség esetén is meg kell tenni az állami adóhatóság felé, méghozzá 30 napon belül! A bejelentés megtörténtéről az állami adóhatóság az ügyfélnek igazolást köteles adni.
 
A fentiek azt is jelentik egyben, hogy például egy igen gyakori pénzajándékozás, az esküvői pénzajándék illetékmentesen csak bankszámláról történő átutalással adható át, készpénzben nem! Az adóhatóság a vagyonosodás vizsgálatakor a készpénzben átadott nászajándékot (mely nagyobb esküvőn akár több millió forint is lehet) nem fogadja el illetékfizetés nélkül, bankszámlán történt átutaláskor azonban igen, feltéve, hogy 30 napon belül bejelentették. (Ilyenkor egyébként azért is célszerű bejelenteni az adóhatóságnak a nagyobb pénzajándék összegét, mert egyértelműen bizonyított a vagyongyarapodás forrása, így később nincs miért izgulni.) Amennyiben a bejelentés nem történik meg, akkor (még illetékmentességi esetben is) mulasztási bírságot kell fizetni, amelynek mértéke magánszemély adózó esetén 100 ezer forintig terjedhet. Emellett az ajándékozási illetéket is meg kell fizetni, ha az adózó nem tudja a bankszámlakivonatán igazolni az ajándékozott összeg nem készpénzes eredetét! Célszerű tehát az ajándékba kapott pénzt előbb-utóbb bankszámlán is legalizálni!
Az adótanácsadó megemlíti, hogy ha a megajándékozottnak külföldön van bankszámlája, és arra utaltatja a pénzt az ajándékozóktól, akkor az ajándékozási ügylet az illetéktörvény területi hatályán kívülinek minősül és bejelentési kötelezettség sincs, de kérdés, hogy ezt a megoldást az APEH elfogadja-e.
Milyen kár, hogy az OTP Bank megszüntette a magyar piacon páratlan Meglepetés kártyát, mely többek között épp arra volt jó, hogy segítségével illetékmentesen lehetett pénzt ajándékozni. Talán ha kapnának egy zsák levelet, újraindítanák a terméket, (amit persze az ügyfelek aztán jó lenne, ha használnának is).
Vissza a cikkekhez

Keresés

Bank szerinti cikk szűrés

Bankkártya klub

 Email:
 Jelszó:
Elfelejtett jelszó