Nyári hidegzuhany: brutális mennyiségű hirdetményváltozás 2009. augusztus 1-től!!!

2009.07.31. 15:50 | Hírek

Soha nem látott mértékű hirdetményváltozás vár ránk az ügyfél számára kedvezőtlen egyoldalú banki szerződésmódosítás tilalmát kimondó törvény hatálybalépése előtti utolsó napon, napokban. Több bank - még utoljára - olyan díjat vezet be egyoldalúan, amelyet eddig nem számított fel, de közülük többet - úgymond akciósan - elengednek fél-egy évig. Különösen jelentős a díjváltozások mennyisége az OTP Banknál és a Magyarországi Volksbanknál, továbbá az egész mezőnyben kiemelkedő a bevezetett új díjak mennyisége az OTP Banknál, a Magyar Cetelem Bank pedig átrendezi a legmagasabb hitelkártya kamatért vívott élbolyt. A Raiffeisen Bank a bankok közt szellemes megoldást talált a törvény által megkövetelt egyoldalú szerződésmódosítás indoklására: egyes díjakat ezentúl a KSH fogyasztói árindexe alapján indexál, azaz az infláció mértékével automatikusan emel majd évente. Az UniCredit Bank pedig úgy emeli most egy sor díjtételét, köztük az eddigi ingyenes saját ATM-ből történő készpénzfelvételt, hogy azokat egy visszavonásig szóló akció keretében valójában változatlanul hagyja. Cikkünkben ezekről is szólunk. 

Új információ:  ennek a cikknek a megállapításai a gyors változások miatt már nem minden hirdetményváltozás tekintetében helytállók, ezért 2009. augusztus 4-én újraírtuk a cikket, melyet a következő linken át olvashat el:

http://www.bankkartya.hu/?cikk=7168

Kérjük, kattintson a fenti linkre, s ezt a jelen cikket csak akkor olvassa tovább, ha elfogadja, hogy ez a cikk be végül mégsem vezetett, vagy másképpen bevezetett díjakat, változásokat  is tartalmaz! Köszönjük figyelmét!

Mint arról az egyoldalú, az ügyfél számára kedvezőtlen irányú banki szerződésmódosítás tilalmáról szóló törvény megjelenése kapcsán már írtunk (a cikk itt olvasható el: http://www.bankkartya.hu/index.cgi?cikk=6818), a bankok számára a törvény túl sok időt hagyott, így valójában a hitelintézetek a törvény hatályba lépéséig még emelhetnek díjat, illetve vezethetnek be új díjat, költséget.
Bevalljuk, amikor e sorokat leírtuk, magunk sem gondoltuk, hogy valamennyi nagybank pontosan így fog eljárni. Nemcsak a díjak emeléséről van szó, hanem új díjak bevezetéséről is. A bankok zöme még utoljára - indoklás nélkül - olyan új díjat vezet be, melyet a korábbi években sohasem alkalmazott, ám későbbi bevezetésük aggályos lehetne. Hogy mennyire a törvény miatt vezetik be a bankok ezeket a díjakat, mutatja az egyidejűség mellett az a szokatlan megoldás is, hogy a bankok ezen díjak egy részében fél, vagy egy évre díjmentességet nyújtanak.
Mi továbbra is úgy gondoljuk, hogy - bár nyilvánvalóan jó szándék vezette az ügyfelek számára kedvezőtlen, egyoldalú banki szerződésmódosítás tilalmát kimondó törvény alkotóit - a törvény nem képes betölteni a funkcióját, sőt, ezen új díjak bevezetésével kifejezetten megint az ügyfelek fizetnek extra költségeket a bankok zsebébe, ahogy az évekkel ezelőtt is történt, amikor a GVH az MKB-n kívül minden más bankra, de főleg az OTP-re összességében több száz milliós büntetéseket rótt ki a hitelkártya hirdetések miatt.
Az összefüggés szerintünk nyilvánvaló: ezen díjak bevezetésére, melyet a bankok mostantól felszámítanak, véleményünk szerint nem került volna sor, vagy legalábbis nem ennyire koncentráltan, mint az most a törvény miatt történt. Ráadásul kérdéses, hogy a kormányfővel történt július 17.-i megegyezés hatására, melynek értelmében a következő két hónapban a bankok nem módosítják egyoldalúan a szerződéseket, utána pedig a PSZÁF egy etikai kódex alapján ellenőrzi a szerződésmódosításokat, a bankok visszavonják-e ezeket a már előre publikált módosításokat? Mert mi nem hiszünk benne... :( ... (bár, ahogy szokták mondani, a remény hal meg utoljára...)
Lehetetlen feladat lenne most az összes változást elemezni, de a további részletek közt mégis igyekeztünk az alapvető számlacsomagokban legalább az alapvető változásokat bankonként bemutatni. Azt javasoljuk, minden érdeklődő Olvasónk olvassa el a cikk folytatásában a saját bankjára vonatkozó változásokat, majd ha ezek után igényli, nézze át a bankja hirdetményváltozását is annak weboldalán!



FELHÍVJUK TISZTELT OLVASÓINK FIGYELMÉT, HOGY ÉRTESÜLÉSEINK SZERINT AZ ELŐZETES MEGHIRDETÉSEK ELLENÉRE AZ AUGUSZTUS 1-IG BEKÖVETKEZŐ DÍJEMELÉSEK A HATÁLYBA LÉPÉS ELŐTT MÉG MÓDOSULHATNAK, így a cikkben írtakat tekintsék úgy, hogy azok a 2009. július 27-i állapotokat tükrözik.
Az augusztus 1-től érvényes hirdetményváltozásokat pontosan taglaló cikk itt olvasható:
http://www.bankkartya.hu/?cikk=7168
 



Külön szeretnénk kiemelni, hogy nem tapasztaltunk semmilyen változást a törvény hatására az Allianz Banknál, az AXA Banknál, a Commerzbanknál, a Dresdner Banknál, a KDB Banknál, a Kinizsi Banknál, a Mohácsi Takarék Banknál, az Oberbanknál, a Banco Popolare-nál és a Sopron Banknál. A Citibanknál sem találtunk friss változást (egyes esetekben a telefonos átutalás és a külföldi készpénzfelvétel díjai már 2009. április 15-től megváltoztak).

További részletek:

A Bank Accord 2009. július 23-tól 2,85-ről 2,94%-ra módosította hitelkamatát és bevezette a 200 forintos havidíjat az SMS szolgáltatására. A készpénzfelvétel díja jelentős mértékben (több, mint 50%-kal), 1%+50 forinttal nőtt, mértéke immár 3%+650 Ft. A készpénzátutalás is díjköteles szolgáltatás mostantól, 1%, minimum 300 forint értékben. Ez utóbbi szolgáltatás és az SMS havidíj azonban 2009. december 31-ig díjmentes.

A Budapest Banknál néhány hónap után 2009. augusztus 1-től ismét havi 20 forinttal drágul a Standard számlavezetés (az új díj 275 Ft), a Mobilbank Plusz havi előfizetési díja pedig 400-ról 450 forintra. A Befektetési kártyánál megszűnik a havi számlavezetési díj, egyben az éves kártyadíj 3.500 Ft-ról 4.000 Ft-ra drágul.

A CIB Banknál 2009. július 31-től a CIB Classic magánszámla számlavezetési díja 10 forinttal drágul (249 Ft lesz), és beszámoltunk már egy külön hírben arról, hogy a mobilbank szolgáltatásban a Számlafigyelő havidíja 400 Ft-ról 200 forintra csökken, viszont a bank bevezeti a 19 forintos SMS-enkénti díjat. A Kártyafigyelő esetében az SMS-ek díját a bank 2010. május 1-ig elengedi, és a havidíj (50 Ft) is változatlan marad. Új díj az egyenleglekérdezés CIB ATM-eken (betéti és hitelkártyák esetében egyaránt), melyért 50 forintot kell fizetni 2009. szeptember 1-től.
A hitelkártyák kamata havi 2,8%-ról 2,9%-ra nő és a hitelkártyák esetében a bank bevezeti a 250 forintos havidíjat, melyet 2009. augusztus 31-ig (tehát idén nyáron) nem számít fel. Ugyanez a kedvezmény igaz a bankfiókban tett hitelkártya befizetésekre, mely szintén új díj, és értéke 200 Ft/tranzakció. A hitelkártyákhoz kapcsolódó CIB Mobilbank havidíja 50 forintról 99 forintra nő, de 2010. május 1-ig a díj - kedvezményként - 50 Ft marad. A hitelkártyák külföldi készpénzfelvételi díja 1%-kal nő (3%, minimum 1.200 Ft lesz). A CIB Hitelfedezeti Védelem havi díja is markánsan emelkedik, a korábbi fordulónapi tartozás 0,35%-áról 0,49%-ra.

A Credigen Bank hitelkártyái esetében 100 forinttal nőtt a havi számlavezetési díj (400 forintra) csekkes fizetés esetén és 200 forintra csökkent átutalásos fizetés esetén, 2009. július 2-től.

Az Erste Banknál a saját bankjegy-automatából történt készpénzfelvételek díjai változnak 2009. augusztus 1-től. Az új díj 0,05%+5 Ft-tal több, mint eddig, vagyis 0,50%+50 Ft. Megszűnik a postán keresztüli díjmentes bankkártyás befizetési lehetőség a számlára, az új díj 0,3%+150 Ft.

Az FHB Banknál 2009. augusztus 1-től az FHB Standard szolgáltatáscsomag (a korábbi standard bankszámla) átutalási díjainak maximált értéke nő, bankon belüli internetbankos utaláskor 0,1%, min. 50, max. 2000 Ft-ról max. 2500 forintra, bankon kívülre telebankon át 0,25%, min. 300, max. 5000 forintról max. 6000 forintra.

A HBW Express Banknál 2009. július 24-től a 2010. január 1-ig díjmentes havidíjú Vénusz számlacsomag már nem tartalmazza az ingyenes SMS értesítéseket a NetBankba történő belépéskor, azokért a standard 10 forintos díjat kell fizetni, a számlainformációs SMS-ekért pedig 20 forintot, a Diamond számlacsomag pedig már nem tartalmazza a kedvező kamatozású folyószámlahitelt.

A K&H Banknál 2009. július 31-től a Lakossági mobilinfo (SMS) szolgáltatás havidíja 10 Ft-tal 230 forintra nő, a K&H ebank (internetbank) szolgáltatás havidíja pedig 200-ról 220 forintra. Az internetbank szolgáltatás mellé “Elektronikus hozzáférés díja” néven minden számlacsomagban új díjat vezet be a bank, melynek mértéke 50 forint havonta. A díjat 2010. május 31-ig nem kell megfizetni. A K&H elektronikus számlacsomagjában a mobilbank szolgáltatás havidíja 55 forintról 80 forintra nő.

A Magyar Cetelem Banknál fél éven belül másodszor emelkedett a hitelkártyák hitelkamata a MasterCard Electronic esetében. Tavaly év végén havi 2,89%-ról 2,98%-ra, majd 2009. június 20-tól havi 3,12%-ra nőtt, ami éves kamatra átszámítva 37,44%-os hitelkamatnak felel meg. A dombornyomásmentes MasterCard (unembossed) hitelkártyánál a kamat havi 2,98%-ról 3,06%-ra nőtt (azaz most évi 36,72%). A MasterCard hitelkártyánál a hitelkamat havi 2,89%-ról 2,96%-ra nőtt (ez évi 35,52%-nak felel meg).
Emellett nőtt a készpénzfelvétel díja is, belföldön alkalmanként 1%+50 forinttal, a jelenlegi díj 3%, minimum 650 forint, külföldön pedig 1%-kal, a jelenlegi díj 3%, minimum 1.000 Ft. A készpénzátutalás szolgáltatásért ezentúl fizetni kell, a díja 1%, minimum 300 forint és megjelent még egy új díj, a sikertelen tranzakció díja is, mely limittúllépési próbálkozás vagy fedezethiány esetén fizetendő, mértéke alkalmanként 75 forint. A késedelmi kamat a lejárt tartozás után 25%-ról 35%-ra nőtt és ezentúl fizetni kell az eddigi díjmentes SMS szolgáltatásért is, havi 200 forintot.

Az MKB Bank is bevezet egy új díjat, melyet 2009. december 31-ig elenged. Ezt akkor kell megfizetni, ha az ügyfél a hitelkártya havi minimális törlesztését az MKB Bank valamelyik fiókjában fizeti be. Ennek a díjnak a mértéke 300 forint. Kérdés, ha az ügyfél akárcsak 1 forinttal nagyobb értékű befizetést vállal, mint a minimális törlesztés összege, akkor is felszámítja-e ezt a díjat a hitelintézet, hiszen a díj nevéből az következik, hogy ezt csak a minimális törlesztés bankfióki fizetése esetén kell megfizetni.

A Magyarországi Volksbanknál annyi díj változott 2009. július 10-től, illetve július 25-től, hogy ekkora mennyiségű díjváltozásra a Volksbanknál nem is emlékszünk az elmúlt 11 év alatt! Szinte lehetetlen ennek a cikknek a keretében számbavenni őket. Változtak az átutalások és a bankkártya nélküli készpénzfelvételek díjai, továbbá a bankkártyákkal kapcsolatos állandó és tranzakciós díjak egyaránt. A Magyarországi Volksbank ügyfelei az alábbi linkről tölthetik le a bank aktuális hirdetményét, mely a régi és az új díjakat egyaránt tartalmazza:
http://www.bankkartya.hu/dload/2009/20090707FTszlaktya.pdf.

Az OTP Banknál 2009. augusztus 1-től szintén számtalan új díj kerül bevezetésre, melyeket 2010. február 28-ig elenged a hitelintézet. Egyes számlacsomagokban jövő márciustól fizetni kell a papír alapú számlakivonatért. Jövő tavasztól az OTP Banknak a dolgok mai állása szerint már nem lesz olyan lakossági díjcsomagja, melyben korlátlan számban ingyen lehet utalni az interneten át. A NET és Prémium számlacsomagban, továbbá a már nem igényelhető Elektronikus Számlacsomagban ugyanis fizetni kell majd az internetes átutalásokért, melyek eddig díjmentesek voltak, továbbá díjköteles lesz a deviza átutalások jóváírása is. Az Alap számlacsomagban az OTP fiókban történő készpénzbefizetés díja is jelentősen emelkedik. Az OTP Bank honlapjáról történő kivonat lekérdezéshez szükséges havi első SMS sem lesz már díjmentes jövő márciustól. Ennek a cikknek a keretei nem teszik lehetővé, hogy az OTP Banknál most alkalmazott mennyiségű, számlával kapcsolatos díjváltozást bemutassuk, ezért itt is azt javasoljuk, hogy az OTP Bank-os Olvasóink az alábbi dokumentumot letöltve tájékozódjanak, hogy számlacsomagjuk esetében milyen új díjak kerülnek majd felszámításra 2010. március 1-től (a dokumentumban dőlt betűkkel jelölve):
http://www.bankkartya.hu/dload/2009/20090801FTszla.pdf
A bankkártyával kapcsolatos díjváltozások köre már jóval szerényebb, ezért ezekről be tudunk számolni Olvasóinknak. Az OTP Bank évekig lehetővé tette, hogy akik nem kívánnak bankkártyát igényelni, ügyfélazonosítás céljából díjmentes Számlakártyát kérjenek, mely csak ügyfélazonosításra alkalmas az OTP fiókok bármelyikében. Ennek a kártyának a díja 2010. július 1-től a jelenlegi hirdetmény alapján azonos lesz a Maestro teljes értékű bankkártyáéval (1.800 Ft), ami - ha addig nem változik - akár érdekes helyzetet is teremthet a GVH csavaros észjárású vizsgálóinak fejében. :) Az OTP Bank internetkártyája, a Webkártya is hasonló a sorsra jut, a továbbiakban 900 forintos éves díjat kell érte fizetni azokban a számlacsomagokban, ahol a csomag azt nem tartalmazza majd (mert a jelenlegi számlahirdetmény megfogalmazása szerint az is kérdéses lesz, hogy március 1-től mit fognak tartalmazni a számlacsomagok). A Webkártya éves díját először 2010. július 1-től számítja fel a hitelintézet.
Az OTP Bank az alábbi új, bankkártyával kapcsolatos díjakat vezeti be 2009. augusztus 1-től, melyeket 2010. június 30-ig nem számít fel:
- OTP ATM-eken keresztüli befizetés díja 210 Ft,
- ATM limit módosítás minden csatornán 20 Ft,
- Vásárlás készpénzfelvétellel szolgáltatás 260 Ft,
- OTP ATM-eken történő vásárlási tranzakciók (mobilfeltöltések, számlakiegyenlítések, stb.): 45 Ft (hitelkártyákkal 48 Ft).
Nekünk ez utóbbi különösen fájdalmas, hiszen az OTP Bank előbb kimagaslóan széles körű alternatív pénzkímélő szolgáltatásokat vezetett be bankjegy-automatáin, melyek növelték a gépek és bankkártyák kihasználtságát, kényelmet biztosítottak az ügyfeleknek. Most pedig (pontosabban jövő nyártól) relatíve magas díjat vezet be saját ügyfelei körében, ha mégis igénybe veszik ezen készpénzkímélő bankkártyás fizetési módokat. Ennek kétségkívül forgalomcsökkentő hatása lesz, ezért reméljük, a többi bank nem követi az OTP-t ebben a versenyben!
Néhány egyéb bankkártya díj is változik az OTP Banknál 2009. augusztus 1-től (pótkártya, letiltás, sürgősségi díj, cserekártya, letiltási igazolás kiadása).
Az OTPdirekt SMS szolgáltatásában nem változnak az üzenetenkénti, illetve havidíjak, de az eddigi ingyenes Mobil Aláírás szolgáltatás keretében küldött SMS-ekért ezentúl fizetni kell a Vodafone hálózatba küldött SMS-ek után 10, a T-Mobile hálózatba küldött SMS-ek után 11, a Pannon hálózatba küldött SMS-ek után pedig 13 forintot, egységesen minden OTP-s díjcsomag esetén. A Mobil Aláírás keretében kiküldött üzenetek havi 10 darabszámot meghaladó üzenetei után fizetendő díjat az OTP Bank azonban 2010. március 31-ig elengedi.

A Raiffeisen Banknál 2009. július 1-től változtak a bankfiókban leadott papír alapú eseti átutalások díjai 75 Ft/tételről 0,075%, minimum 75 Ft, maximum 6.000 forintra, a Bázis Számlacsomag esetében pedig bármilyen csatornán át benyújtva 100 forintról 0,1%, minimum 100 forint, maximum 10.000 forintra. A hitelintézet ingyenes havidíjú Bázis számlacsomagja esetében megszűnt az egyszeri DirektNet csatlakozási díj, melynek mértéke 2.000 Ft volt. Mint azt egy külön cikkben már megírtuk, a Raiffeisen Banknál július 1-től struktúrálisan megváltoztak a mobilbank csomagok is. Az új számla- és kártyaértesítő SMS díjcsomagok csomagonként 75 forintos díjért vehetők igénybe, mely díjakat a Lendület számlacsomagban nem kell megfizetni.
A Raiffeisen Bank egyes díjai esetében - nyilvánvalóan az ügyfelek számára kedvezőtlen, egyoldalú banki szerződésmódosításra vonatkozó törvényben meghatározott indokoltságra történő hivatkozással - bevezeti a hazai bankszámla és bankkártya piacon eddig szokatlan indexálás fogalmát. Az indexálásra jelölt díjak módosítását a bank a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző naptári évre vonatkozó, évente közzétett átlagos fogyasztói árindexhez köti. A díj összege, illetve mértéke automatikusan, minden év március 1. napjától a megelőző naptári évre irányadó átlagos fogyasztói árindexnek megfelelően (kerekítve) változik, de a Raiffeisen fenntartja a jogot arra, hogy egyes ügyfélcsoportok, illetve egyes szolgáltatás típusok tekintetében a díj indexálását egy, vagy akár több alkalommal ne érvényesítse. Az indexált díjak (és jelenlegi értékeik) az alábbiak: Direkt PIN pótlása (250 Ft/alkalom), DirektNet belépés értesítő SMS szolgáltatás (100 Ft/hó), Mobil Banking Kártyainfó havidíj (75 Ft), Mobil Banking Számlainfó havidíj (75 Ft), Mobil Banking SMS értesítések és sikeres interaktív lekérdezések (20 Ft/üzenet).

Az UniCredit Banknál nem szűnik meg az ingyenes készpénzfelvétel a saját ATM hálózatban, de nyilvánvalóan a törvénnyel összefüggésben a bank a díjat 0,1%, minimum 100 forintra emeli, és akcióra történő hivatkozással visszavonásig nem számítja fel. Hasonló eljárás történik a külföldi UniCredit ATM-ekből történő készpénzfelvételek esetében, ahol az akció keretében elengedett díj 1%, minimum 5 euró. Hasonló módon emeli több díját is az UniCredit Bank, azaz egy visszavonásig szóló akció keretében azokat változatlan értéken hagyja. Ezek:

- díjcsomag váltás magasabb havidíjú csomagba (3.000 Ft helyett visszavonásig ingyenes),
- számlakivonat postaköltsége (visszavonásig havonta egyszer ingyenes),
- bankon kívüli eseti átutalás internetbankon át a Privát Plusz csomagban (0,01%, minimum 99 Ft helyett visszavonásig 99 Ft),
- bankon kívüli eseti átutalás internetbankon át a Nonstop csomagban (0,085%, minimum 99 Ft helyett visszavonásig ingyenes),
- bankon kívüli eseti átutalás telefonbankon át a Nonstop csomagban (0,1%, minimum 99 Ft helyett visszavonásig ingyenes),
- bankon belüli eseti átutalás internetbankon át a Privát Plusz csomagban (0,01%, minimum 50 Ft helyett visszavonásig 50 Ft),
- bankon belüli eseti átutalás internetbankon át a Nonstop csomagban (0,05%, minimum 99 Ft helyett visszavonásig ingyenes),
- bankon kívüli eseti átutalás telefonbankon át a Privát Plusz csomagban (0,01%, minimum 99 Ft helyett visszavonásig 99 Ft),
- bankon kívüli eseti átutalás telefonbankon át a Nonstop csomagban (0,05%, minimum 99 Ft helyett visszavonásig ingyenes),
- állandó átutalás a Privát csomagban (0,01%, minimum 99 Ft helyett visszavonásig 99 Ft),
- állandó átutalás a Privát Plusz csomagban (0,01%, minimum 49 Ft helyett visszavonásig 49 Ft),
- állandó átutalás a Nonstop csomagban (99 Ft helyett visszavonásig ingyenes),
- csoportos beszedés a Privát csomagban (0,01%, minimum 40 Ft helyett visszavonásig 40 Ft),
- csoportos beszedés a Privát Plusz csomagban (0,01%, minimum 40 Ft helyett visszavonásig 40 Ft, de a havi első kettő tranzakció visszavonásig ingyenes),
- csoportos beszedés a Nonstop csomagban (40 Ft helyett visszavonásig ingyenes),

2009. augusztus 1-től megszűnik a Privát Plusz és Nonstop díjcsomagokba foglalt Maestro bankkártyák első éves díjmentessége. Helyette az első éves díjon felül új díjként bevezetett, az éves díjjal azonos mértékű, a kártya igénylésekor felszámított egyszeri kibocsátási díjat engedi el a hitelintézet a Privát Plusz és a Nonstop díjcsomagok esetében, visszavonásig. Szintén visszavonásig díjmentes a Privát Plusz csomagban havi 1, a Nonstop csomagban pedig havi 2 készpénzfelvétel bármely belföldi ATM-ből, azzal az újdonsággal, hogy a havi ingyenes számba ezentúl a saját ATM készpénzfelvételek is beleszámítanak (vagyis ezentúl havonta érdemes előrevenni a nem UniCredit ATM-ek használatát azoknak, akik a kedvezménnyel élni szeretnének).

Az UniCredit Maestro bankkártyái esetében emelkedik az éves díj, 1500 forintról 1600 forintra. Minden betéti bankkártya esetében a fix éves díj ezentúl megváltozik, annak értéke a bankkártyával az esedékességet megelőző 12 hónap alatt bonyolított sikeres és lekönyvelt éves vásárlási forgalom összegének 0,1%-a, de minimum a Maestro kártyánál 1.600 forint, a MasterCard és Visa kártyáknál minimum 3.990 forint, az arany kártyáknál pedig minimum 15.000 forint lesz. Egy visszavonásig szóló akció keretében azonban a bank a minimumösszeg feletti djítól eltekint, azaz visszavonásig az éves díjak mégiscsak fixek maradnak: a Maestro esetében 1.600 Ft, a MasterCard és Visa esetében 3.990 Ft, a Gold kártyák esetében pedig 15.000 Ft. Pontosan ugyanez a metódus igaz az opcionálisan igényelhető külföldi utasbiztosításra a Maestro kártyák esetében (1.800 Ft), illetve belföldi utasbiztosításra a MasterCard és Visa kártyák esetében (2.100 Ft).
Az idegen belföldi ATM-ekben, bankfiókokban és postahivatalokban felvett készpénz díja 2009. augusztus 1-től minden betéti (nem társmárka) kártyával a korábbi 0,3%+350 Ft helyett 0,5%+350 Ft, de minimum 500 Ft. A külföldi nem UniCredit ATM-ből felvett készpénz után fizetendő eddigi 1%+3 euró, illetve a külföldi bankfiókban felvett készpénz után fizetendő 1%+5 euró díjak helyett egységesen 1%, minimum 5 euró az új díj, mely akár még kedvezőbb is lehet a réginél.
Az egyenleglekérdezés díja 30 Ft-ról 50 Ft-ra változik.
Új díj a jogosulatlan reklamáció díja, mely 1.000 Ft, illetve a tranzakció bizonylatának bekérési díja, mely 500 Ft, Mindkét új díj minden betéti, nem társmárka kártyára vonatkozik. (A társmárka betéti kártyák változásait jelen cikk keretében nem elemeztük, de változások ott is lehetségesek!)
Az SMS szolgáltatások üzenetenkénti díja 25 forintról 30 forintra nő. A dombornyomású MasterCard, Visa és arany kártyák esetében a vásárlási tranzakciók utáni SMS-ek - immár csak visszavonásig - díjmentesek.
A hitelkártyáknál is hasonló változások történtek, mint a betéti kártyáknál. Megjelent a bankkártya kibocsátásának díja, mely az új éves díjjal azonos és egyszer, az igényléskor kerül felszámításra, továbbá emelkedtek a hitelkártyák éves díjai is (a MasterCard unembossed 2.990 Ft-ról 3.900 Ft-ra, a MasterCard 3.990 Ft-ról 4.900 Ft-ra). A betéti kártyáknál megadotthoz hasonló módon számítja a bank az éves díj (és hitelkártyáknál a kibocsátási díj) értékét is, de itt nem a vásárlástól függ ez, hanem a kártyához tartozó hitelkeret összegének 0,5%-ától. A minimumösszeg itt is a kártya új fent ismertetett díja, és az e feletti összegtől a bank visszavonásig eltekint.
A belföldi készpénzfelvétel díja 1,5%, minimum 750 forintról 2%, minimum 1.000 forintra nő. A külföldi ATM készpénzfelvétel eddigi (1%+4 eurós) és a külföldi bankfióki, postai készpénzfelvétel eddigi (1%+6 eurós) díja 1%, minimum 6 euróra változik, mely bizonyos esetekben a réginél kedvezőbb is lehet. A hitelkártyák esetében eddig díjmentes volt a bankpénztári befizetés, melynek díja 2009. augusztus 1-től 750 Ft.
Az SMS üzenetek díjai a hitelkártyák esetében is 25 forintról 30 forintra változnak. A teljes hitelkártya tartozás beszedése UniCredit bankszámláról az eddigi 150 Ft helyett 300 forintért történik. Végül új díj a tranzakciók bizonylatának bekérési díja (500 Ft alkalmanként) és a hitelkártya számláról történő manuális átvezetési díj, melyet téves átutalás érkezésekor, a hitelkártya számla pozitív egyenlegéig lehet igénybe venni, alkalmanként 500 forintért.

Vissza a cikkekhez

Keresés

Bank szerinti cikk szűrés

Bankkártya klub

 Email:
 Jelszó:
Elfelejtett jelszó